Foto ter illustratie. © Pexels / Pixabay

10 jaar cel voor Nederlandse vrouw uit Hengelo voor tot slaaf maken Jezidi-vrouw en lidmaatschap IS

De rechtbank Den Haag heeft een 33-jarige vrouw uit Hengelo veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar. Ze is schuldig bevonden aan vier ernstige feiten: het tot slaaf maken van een jezidi-vrouw, lidmaatschap van terreurorganisatie IS, het bevorderen van terroristische misdrijven en het in gevaar brengen van haar minderjarige zoon.

De straf is hoger dan de geëiste acht jaar cel en omvat ook een veroordeling voor een misdrijf tegen de menselijkheid.

Aansluiting bij IS en slavernij

In 2015 reisde de vrouw met haar destijds vierjarige zoon af naar Syrië, kort na de oprichting van het IS-kalifaat. Daar trouwde ze met een IS-strijder en omarmde ze het gedachtegoed van de terreurorganisatie. Ze woonde in een huishouden waar een jezidi-vrouw als slaaf werd gehouden. De rechtbank stelde vast dat de vrouw de jezidi-vrouw zelf opdrachten gaf en hiermee bijdroeg aan het stelselmatige misbruik van jezidi’s door IS, een praktijk die als misdaad tegen de menselijkheid is aangemerkt.

Risico’s voor haar zoon

De verdachte nam haar minderjarige zoon mee naar oorlogsgebied, wat volgens de rechtbank grote fysieke en mentale schade bij het kind heeft veroorzaakt. Dit wordt de vrouw zwaar aangerekend, mede omdat de jongen speciale hulp nodig had en werd blootgesteld aan gevaren zoals bombardementen en beschietingen.

Overwegingen van de rechtbank

Bij het bepalen van de straf hield de rechtbank rekening met de psychische problematiek van de verdachte en haar jarenlange verblijf onder slechte omstandigheden in Koerdische detentiekampen na de val van het kalifaat in 2019. Toch woog de ernst van de feiten zwaarder, aangezien misdrijven tegen de menselijkheid tot de ernstigste internationale misdrijven behoren.

Speciale rol van de rechtbank Den Haag

De rechtbank Den Haag behandelde deze zaak vanwege haar bevoegdheid om internationale misdrijven zoals oorlogsmisdrijven, genocide en misdrijven tegen de menselijkheid te beoordelen.

De vrouw heeft twee weken de tijd om in hoger beroep te gaan.

Volg CrimeNieuws op:

WhatsApp Instagram Snapchat X