In Londen is een massale demonstratie van de radicaal-rechtse activist Tommy Robinson zaterdag uitgelopen op ernstige ongeregeldheden.
Volgens de politie kwamen tussen de 110.000 en 150.000 mensen af op de zogenoemde ‘Verenig het Koninkrijk’-mars, die richting het Britse parlement trok.
De betoging leidde tot harde confrontaties tussen demonstranten en de politie. Betogers gooiden flessen en andere voorwerpen en probeerden door politiecordons heen te breken. De oproerpolitie greep in, onder meer met agenten te paard. In totaal raakten 26 agenten gewond. De politie hield 25 mensen aan, maar sluit niet uit dat dit aantal nog verder oploopt. Camerabeelden van de ongeregeldheden worden onderzocht.
Tijdens de mars sprak Tommy Robinson zijn aanhangers toe. Ook miljardair Elon Musk liet via een videoverbinding van zich horen; hij heeft de afgelopen jaren vaker steun betuigd aan radicaal-rechtse bewegingen.
Naast de mars van Robinson vond er ook een tegendemonstratie plaats onder de noemer ‘mars tegen fascisme en racisme’, waaraan circa 5.000 mensen deelnamen. Op het moment dat Robinson-aanhangers probeerden af te wijken van de route om de tegendemonstranten te bereiken, wist de politie dit te voorkomen. Voor de tegenbetogers werd een veilige exitroute gecreëerd.
Aanvankelijk waren er 1.600 agenten ingezet, maar vanwege de ongeregeldheden werd dat aantal verder opgevoerd. Zowel minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood als burgemeester Sadiq Khan heeft het geweld scherp veroordeeld en hun steun uitgesproken voor het politieoptreden.

