Donald Trump heeft justitieminister Pam Bondi opgedragen de doodstraf in Washington opnieuw in te voeren.
Het besluit werd donderdag vastgelegd in een presidentieel memorandum.
Trump verklaarde daarbij dat de doodstraf moet gelden voor personen die iemand vermoorden, inclusief politieagenten en andere wetshandhavers.
De doodstraf in Washington werd in 1981 afgeschaft. Met zijn nieuwe besluit wil Trump zijn invloed op de hoofdstad versterken. Zijn beleid staat haaks op dat van president Joe Biden, die de doodstraf wilde afbouwen. Bondi voegde eraan toe dat de regering zelfs streeft naar invoering van de doodstraf in alle 50 staten.
De invoering van de doodstraf is in de Verenigde Staten doorgaans een bevoegdheid van de staten. Washington D.C. heeft een bijzondere status, waarbij het lokale bestuur de macht deelt met de federale regering. Hierdoor kan het Witte Huis in uitzonderlijke gevallen via federale vervolging de doodstraf opleggen, maar in de praktijk is dit lastig uitvoerbaar omdat de meeste zaken lokaal worden behandeld.
Tegenstanders waarschuwen dat Trump met dit besluit het zelfbestuur van Washington ondermijnt. Eerder zette hij al troepen van de Nationale Garde in, wat volgens critici eveneens een test was van de lokale zeggenschap. Trump rechtvaardigt zijn beleid met een vermeende toename van criminaliteit, terwijl cijfers juist laten zien dat de criminaliteit in de stad is afgenomen.

