©️Pexels/Pixabay

DJI krijgt bevoegdheid om drones uit de lucht te halen bij zwaar beveiligde gevangenissen

De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) krijgt binnenkort de bevoegdheid om zelf drones te verstoren of uit de lucht te halen bij de strengst beveiligde gevangenissen van Nederland.

Volgens staatssecretaris Claudia van Bruggen moet de nieuwe maatregel vanaf woensdag ingaan, waardoor sneller kan worden ingegrepen bij verdachte dronevluchten boven gevangenisterreinen.

De nieuwe bevoegdheid geldt niet alleen voor de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), maar ook voor gevangenissen met een afdeling voor intensief toezicht en locaties waar verdachten of veroordeelden van terroristische misdrijven verblijven.

Daarmee wil het ministerie de beveiliging van de meest risicovolle inrichtingen verder aanscherpen.

Drones vormen al jaren een groeiend probleem voor het gevangeniswezen. Criminele netwerken gebruiken de onbemande toestellen steeds vaker om verboden goederen over gevangenismuren te vervoeren. Daarbij gaat het onder meer om drugs, mobiele telefoons en wapens, waarmee gedetineerden hun criminele activiteiten vanuit de gevangenis kunnen voortzetten of de orde binnen een inrichting kunnen verstoren.

Daarnaast vrezen de autoriteiten dat drones ook kunnen worden ingezet om informatie te verzamelen over beveiligingsmaatregelen of om een ontsnappingspoging te ondersteunen.

Juist bij gedetineerden die worden beschouwd als vluchtgevaarlijk of een rol spelen binnen de georganiseerde criminaliteit, wordt dat risico serieus genomen.

Tot nu toe was DJI voor het neerhalen of verstoren van drones afhankelijk van de politie. Daardoor kon volgens het ministerie niet altijd direct worden opgetreden wanneer een drone boven een gevangenis verscheen. Met de nieuwe bevoegdheid moeten medewerkers van de gevangenisdienst sneller kunnen reageren op dreigingen vanuit de lucht.

Volgens staatssecretaris Van Bruggen zoeken criminelen voortdurend naar nieuwe manieren om verboden goederen gevangenissen binnen te krijgen en vormen drones daarbij een belangrijk hulpmiddel. Zij noemt het daarom noodzakelijk dat de strengst beveiligde inrichtingen voortaan zelfstandig kunnen handelen wanneer een drone boven het terrein verschijnt.

De uitbreiding van de bevoegdheden bouwt voort op een traject dat onder voormalig staatssecretaris Ingrid Coenradie werd gestart. Zij liet eerder onderzoeken of de Dienst Justitiële Inrichtingen zelf de mogelijkheid kon krijgen om drones te onderscheppen, zonder daarvoor eerst afhankelijk te zijn van politie-inzet.

Volg CrimeNieuws op:

WhatsApp Instagram Snapchat X