De Marokkaanse belastingdienst (DGI) is een grootschalige controleactie gestart, gericht op influencers en vrije beroepen zoals advocaten en artsen. Dit naar aanleiding van grote verschillen tussen hun luxe levensstijl en de lage inkomsten die zij officieel opgeven. Vaak wordt minder dan 8.000 dirham per maand (ongeveer €730) aangegeven.
Sociale media als bewijsmateriaal
De belastingdienst gebruikt sociale media om luxe-uitgaven zoals dure auto’s, exclusieve reizen en woningen te analyseren. Deze gegevens dienen als basis voor het starten van belastingonderzoeken. Volgens artikel 216 van het Marokkaanse belastingwetboek kunnen inspecteurs het inkomen van een persoon schatten aan de hand van hun levensstijl, inclusief banktegoeden en uitgaven. Ook worden familieleden en nauwe contacten in de controles betrokken.
Samenwerking met vastgoedinstanties
De DGI werkt samen met instanties zoals de Nationale Dienst voor Vastgoedregistratie om inzicht te krijgen in het vermogen en de bezittingen van de onderzochte personen. Als inkomsten niet kunnen worden verklaard, krijgen de betrokkenen een waarschuwing om hun belastingaangifte te corrigeren. Bij het uitblijven van correcties worden belastingheffingen opgelegd.
Succesvolle inkeerregeling
Deze intensieve aanpak volgt op een fiscale inkeerregeling die eerder al meer dan 100 miljard dirham opleverde. Inmiddels heeft de huidige actie geleid tot meerdere waarschuwingen en belastingcorrecties.

