©️Pexels / Pixabay

Contant geld, auto’s en wiet bij oprollen bpm netwerk in onderzoek 7 miljoen euro fraude

De FIOD heeft op 11 december drie mannen aangehouden op verdenking van grootschalige fraude met de belasting van personenauto’s en motorrijwielen (bpm) en valsheid in geschrifte.

Het gaat om verdachten van 31, 35 en 36 jaar uit Amsterdam, Weesp en Uithoorn. Volgens de opsporingsdienst is sprake van een vermoedelijk crimineel netwerk dat jarenlang de Belastingdienst heeft benadeeld.

In het kader van het onderzoek zijn meerdere woningen en bedrijfspanden doorzocht. Daarbij nam de FIOD onder meer fysieke en digitale administraties in beslag, evenals bijna 100.000 euro aan contant geld en ruim twintig auto’s. In een van de woningen werd bovendien een hennepkwekerij aangetroffen, die door de politie direct is ontmanteld.

Centraal in het onderzoek staat een autobedrijf van de 35-jarige verdachte. Dit bedrijf kocht voertuigen in andere EU-landen in en verkocht deze vervolgens in Nederland. Uit een boekenonderzoek van de Belastingdienst kwam naar voren dat bij dit bedrijf structureel onjuiste bpm-aangiften zouden zijn gedaan. Daarbij werd volgens de onderzoekers gebruikgemaakt van valse koopovereenkomsten, gemanipuleerde taxatierapporten met schadecalculaties en aangepaste koerslijsten.

De Belastingdienst ontdekte bovendien dat de ingediende bpm-aangiften sterk overeenkwamen met aangiften van een eerder autobedrijf. Dat bedrijf bleek in handen te zijn geweest van de 36-jarige verdachte. Volgens de FIOD hanteerden beide ondernemingen dezelfde werkwijze, wat wijst op een voortzetting van de fraudeconstructie.

Na een melding van de Belastingdienst startte de FIOD een strafrechtelijk onderzoek. Het onderzoeksteam vermoedt dat bij de bpm-aangiften gebruik werd gemaakt van valse taxatierapporten waarin schade werd opgevoerd die in werkelijkheid niet bestond. Deze rapporten zouden zijn opgesteld door verschillende taxateurs, onder wie de 31-jarige verdachte.

Volgens een eerste schatting zijn in totaal meer dan duizend bpm-aangiften ingediend op basis van deze werkwijze. Het vermoedelijke fiscale nadeel voor de Nederlandse staat loopt op tot ongeveer 7 miljoen euro.

Het strafrechtelijk onderzoek staat onder leiding van het Functioneel Parket en is nog in volle gang. De FIOD sluit niet uit dat meer personen en bedrijven bij de fraude betrokken zijn en dat aanvullende aanhoudingen zullen volgen.

Volg CrimeNieuws op:

WhatsApp Instagram Snapchat X