Een slapende ijsbeer met rust laten lijkt op Spitsbergen misschien een vanzelfsprekend advies.
Een man die daar met een boot door een fjord voer, besloot het tegenovergestelde te doen en gebruikte een misthoorn om het dier wakker te maken.
Dat leverde hem een boete van 50.000 Noorse kronen op, omgerekend ongeveer 4.550 euro.
De man zag de ijsbeer aan land liggen terwijl hij zich in een fjord in het noordoosten van Spitsbergen bevond. Waarom hij het nodig vond om het dier wakker te maken, is niet bekend. Wel werd zijn actie door andere opvarenden gemeld bij de gouverneur van Spitsbergen.
De autoriteiten namen de melding serieus omdat ijsberen op de eilandengroep een beschermde diersoort zijn. Bezoekers mogen de dieren niet bewust verstoren, lokken of achtervolgen. Dat geldt ook wanneer iemand een dier vanaf een boot ziet liggen en er ogenschijnlijk op veilige afstand van blijft.
De reden voor die strenge regels ligt onder meer in het feit dat Spitsbergen een belangrijk leefgebied is voor ijsberen. De eilandengroep ligt ongeveer 800 kilometer ten noorden van Hammerfest en telt naar schatting minstens 260 ijsberen. De dieren moeten zo veel mogelijk hun natuurlijke gedrag kunnen vertonen zonder door mensen te worden opgejaagd of verstoord.
De misthoorn had volgens de gouverneur het gewenste effect van de man in ieder geval direct: de ijsbeer werd wakker en schrok flink. Het dier verliet vervolgens de plek waar het lag en verdween naar een andere locatie.
De man is inmiddels gestraft voor het verstoren van het beschermde dier. Hij heeft de opgelegde boete van 50.000 kronen inmiddels betaald.
Het incident laat tegelijk zien hoe ver de regels op Spitsbergen gaan. Zelfs een ogenschijnlijk onschuldige actie als het wakker maken van een slapende ijsbeer kan daar worden beschouwd als het verstoren van een beschermd wild dier.

