De Marokkaanse financiële inlichtingendienst ANRF onderzoekt opvallende aankopen van dure luxeauto’s in Casablanca, Rabat en Tanger.
Voertuigen met aankoopprijzen tot 4 miljoen dirham – omgerekend ongeveer 370.000 euro – zijn in korte tijd aangeschaft, soms gelimiteerde modellen.
Onderzoekers vermoeden dat de transacties verband houden met witwassen en internationale drugshandel.
Bij een deel van de aankopen zouden kopers banden hebben met personen die voorkomen in onderzoeken naar internationale drugshandel.
Onderzoekers vergelijken betaalde bedragen met het opgegeven inkomen en de financiële situatie van betrokkenen. De vraag is eenvoudig: hoe kan iemand met een gemiddeld inkomen een auto van drieënhalve ton cash betalen?
Bankrekeningen en betaalmethoden worden nagetrokken. Een klassieke witwastruc staat centraal in het onderzoek: auto’s die officieel op naam van één persoon staan terwijl het aankoopbedrag door iemand anders werd betaald. Ook betalingen via derden worden doorgelicht. Personen die in korte tijd opdoken bij meerdere dure transacties krijgen extra aandacht van de autoriteiten.
Luxeauto’s die kort na aankoop alweer werden doorverkocht of op een andere naam werden gezet, zijn een apart aandachtspunt. Deze snelle doorverkoop wijst mogelijk op het omzetten van zwart geld in tastbare bezittingen die vervolgens te gelde worden gemaakt. Autohandelaren in zowel nieuwe als gebruikte luxevoertuigen zijn bij het onderzoek betrokken omdat zij de transacties faciliteerden.
Autoriteiten proberen de volledige handelsketen te reconstrueren om te begrijpen hoe het geld bewoog van criminele activiteiten naar geregistreerde eigendommen.
Het onderzoek richt zich op de vraag of de luxewagensector systematisch is gebruikt om illegaal verkregen geld om te zetten in kostbare bezittingen. Er is nog geen strafrechtelijke schuld vastgesteld – het onderzoek loopt nog.

