Een oplichter die zich voordeed als bankmedewerker is woensdag in Wijk bij Duurstede in een woning aangehouden nadat zijn beoogde slachtoffer de politie had ingeschakeld.
Twee vermoedelijke handlangers werden kort daarna in de omgeving opgepakt.
De verdachte meldde zich bij de woning nadat hij telefonisch contact had gezocht met de man die hij wilde beroven. Daarbij werd een bekend verhaal gebruikt: er zouden problemen zijn met diens bankrekening en om die op te lossen moest zijn bankpas worden opgehaald.
De bewoner ging mee in het verhaal en maakte een afspraak voor een huisbezoek. Voor de oplichter leek daarmee de buit binnen handbereik, maar ondertussen was de politie gewaarschuwd.
Toen de man bij de woning verscheen om de bankpas op te halen, stonden agenten klaar en kon hij direct worden aangehouden.
Ook buiten de woning bleken vermoedelijk medeverdachten aanwezig. In de omgeving werden twee andere personen opgepakt die volgens de politie bij de poging tot oplichting betrokken zouden zijn.
Het gaat om een 26-jarige man uit Arnhem, een 65-jarige man van wie de woonplaats niet bekend is en een 26-jarige vrouw uit Arnhem. Het drietal zit vast.
Bij dit soort zogenoemde bankhelpdeskfraude proberen criminelen slachtoffers onder druk te zetten met een verzonnen probleem rond hun bankrekening. Vaak wordt vervolgens gevraagd om een bankpas, pincode of andere gegevens af te staan. Door zich voor te doen als een medewerker van de bank proberen zij het vertrouwen van slachtoffers te winnen en hen zover te krijgen dat zij de benodigde informatie of spullen zelf overhandigen.
In deze zaak liep die aanpak anders dan gepland. Doordat de politie vooraf werd ingeschakeld, veranderde het afgesproken huisbezoek in een aanhouding. Het onderzoek naar de rol van de drie verdachten gaat verder.

