Raisa Blommestijn, presentatrice bij Ongehoord Nederland (ON!), is door de rechtbank veroordeeld tot een werkstraf van 80 uur, waarvan 40 uur voorwaardelijk.
De zaak draait om discriminerende uitspraken die Blommestijn deed op X (voorheen Twitter).
Zwaardere straf dan geëist
Het Openbaar Ministerie (OM) had aanvankelijk een werkstraf van 40 uur geëist wegens groepsbelediging en smaad. De rechter ging echter een stap verder en wees op de ernst van de feiten, wat resulteerde in een hogere straf.
Discriminerende berichten
Blommestijn plaatste berichten waarin zij onder meer verwees naar een mishandeling en termen gebruikte zoals “negroïde primaten” en “de open grenzen-elite importeert dit volk”. Volgens de rechtbank zijn deze uitlatingen discriminerend en dragen ze niet bij aan een maatschappelijk debat.
Reactie Blommestijn
Blommestijn noemde de uitspraak een “zwarte dag voor de democratie” en kondigde aan in hoger beroep te gaan. Ze stelde tijdens de rechtszaak dat haar uitspraken gericht waren op gedrag en niet op huidskleur, en dat haar intentie was bij te dragen aan een maatschappelijk debat.
Oordeel rechtbank
De rechtbank oordeelde echter dat dergelijke uitspraken geen plaats hebben in de samenleving. Het vonnis is een duidelijke boodschap dat discriminerende taal niet wordt getolereerd, aldus de rechter.
Het hoger beroep van Blommestijn zal in een latere fase behandeld worden.