© Pexels

Rechter verbiedt Trump voorlopig inzet Nationale Garde in Los Angeles bij protesten ICE deportaties

Een federale rechter heeft besloten dat voormalig president Donald Trump voorlopig geen gebruik mag maken van de Nationale Garde en mariniers om op te treden tegen protesten in Los Angeles.

De uitspraak volgt op een rechtszaak die door de staat Californië was aangespannen tegen de federale regering, nadat Trump duizenden gardisten naar de stad had gestuurd zonder toestemming van de lokale autoriteiten.

Volgens de rechter valt de Nationale Garde in vredestijd onder het gezag van de gouverneur van de staat, in dit geval Gavin Newsom, en niet onder direct bevel van de president. Trump had eerder betoogd dat de situatie in Los Angeles als “rebellie” moest worden beschouwd, wat hem bevoegdheid zou geven om troepen in te zetten. De rechter wees dat argument echter resoluut van de hand.

De uitspraak treedt vrijdag om 12.00 uur lokale tijd in werking. Tot die tijd blijven de juridische en politieke spanningen tussen de staat Californië en de federale overheid oplopen. De Amerikaanse regering heeft inmiddels aangekondigd in beroep te gaan tegen het vonnis.

De inzet van de troepen was bedoeld om protesten tegen het harde immigratiebeleid van de federale overheid, en met name tegen het optreden van de immigratiedienst ICE, in te dammen. Gouverneur Newsom bekritiseerde de inzet fel en noemde het optreden van Trump “roekeloos” en “respectloos tegenover onze troepen”. Volgens Newsom verbleven duizenden gardisten werkloos in overheidsgebouwen, vaak zonder eten of water.

De protesten in Los Angeles zijn gericht tegen de behandeling van mensen zonder verblijfsvergunning en het optreden van ICE, dat volgens critici buitensporig en discriminerend is. De kwestie onderstreept de groeiende kloof tussen progressieve staten als Californië en het federale beleid onder Trump, die zich in aanloop naar de verkiezingen nadrukkelijk profileert op het thema immigratie.

Volg CrimeNieuws op:

WhatsApp Instagram Snapchat X