Een rechtbank in Rusland heeft berichtendienst Telegram een boete opgelegd van bijna 11 miljoen roebel, omgerekend circa 112.000 euro.
Volgens de rechter weigert het platform om berichten te verwijderen die door de autoriteiten als “extremistisch” zijn aangemerkt.
De sanctie volgt kort nadat de Russische internetwaakhond Roskomnadzor aankondigde maatregelen te nemen tegen de app wegens het niet naleven van nationale wetgeving. De toezichthouder stelde dat Telegram structureel tekortschiet in het verwijderen van verboden content.
Het is niet de eerste keer dat het platform financieel wordt bestraft. In de afgelopen maanden kreeg Telegram al meerdere boetes opgelegd in Rusland. Sinds begin deze week melden gebruikers bovendien technische problemen. Zo zouden afbeeldingen en video’s niet altijd laden en ondervinden mensen hinder bij het verzenden en ontvangen van berichten.
De spanningen passen in een bredere trend waarbij de Russische autoriteiten digitale platforms onder druk zetten. Eerder werden onder meer YouTube, Instagram en WhatsApp in de praktijk vrijwel onbereikbaar gemaakt. Veel gebruikers proberen dergelijke blokkades te omzeilen met behulp van VPN-diensten.
Telegram, opgericht door Russische ondernemers maar inmiddels vanuit het buitenland opererend, ligt al langer onder een vergrootglas. Oprichter Pavel Doerov heeft eerder gesteld dat de Russische overheid probeert gebruikers richting de staatsapp Max te bewegen, een platform dat volledig onder controle staat van de staat.
Of de nieuwe boete en aangekondigde beperkingen leiden tot verdere inperkingen van Telegram in Rusland, is vooralsnog onduidelijk.

