De wrakingskamer heeft vandaag besloten om het wrakingsverzoek in de zaak van Ridouan Taghi, onderdeel van het hoger beroep in de Marengo-strafzaak, af te wijzen.
Volgens de wrakingskamer is er geen sprake van vooringenomenheid van de rechters in deze zaak. De strafzaak zal daarom op 5 februari 2025 worden hervat met dezelfde raadsheren van het hof.
Verzoek om 16 maanden uitstel afgewezen
Op 16 december 2024 deden de twee nieuwe advocaten van Taghi een verzoek aan het hof om de zaak 16 maanden stil te leggen. Dit uitstel zou hen de tijd geven om zich goed voor te bereiden op de complexe materie van het hoger beroep. Het hof wees dit verzoek op 9 januari 2025 af en stelde een strakker tijdschema vast voor de voortgang van de zaak.
Volgens de verdediging was deze beslissing onvoldoende gemotiveerd en zou deze wijzen op partijdigheid van het hof. Daarom werd een wrakingsverzoek ingediend, waarin werd gesteld dat de verdachte objectief gezien redenen heeft om te vrezen voor vooringenomenheid.
Wrakingskamer: geen schijn van partijdigheid
De wrakingskamer oordeelde dat het afwijzen van het uitstelverzoek en de motivering daarvan geen aanwijzing geven voor vooringenomenheid. Hoewel de zaak een zeer omvangrijk dossier omvat en hoge eisen stelt aan de verdediging, is het volgens de wrakingskamer mogelijk om binnen het vastgestelde tijdpad effectieve en kwalitatieve rechtsbijstand te verlenen.
De wrakingskamer benadrukte ook dat het hof niet als partij in de zaak kan worden gezien en dat er geen schijn van partijdigheid is ontstaan door het voorgestelde tijdschema. Bovendien kon een laat ingediend aanvullend wrakingsverzoek van Taghi, verwerkt in zijn laatste woord, niet meer in behandeling worden genomen.
Achtergrond: de Marengo-zaak en Ridouan Taghi
Ridouan Taghi wordt beschouwd als het kopstuk van een omvangrijke criminele organisatie die verantwoordelijk zou zijn voor meerdere liquidaties en grootschalige drugshandel. Hij is hoofdverdachte in het Marengo-proces, waarin hij onder meer wordt vervolgd voor het aansturen van moorden, pogingen tot moord en lidmaatschap van een criminele organisatie.
Taghi werd in december 2019 gearresteerd in Dubai na een internationale klopjacht. Sinds zijn uitlevering aan Nederland zit hij in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De zaak tegen Taghi wordt beschouwd als een van de meest complexe en gevoelige strafzaken in de Nederlandse geschiedenis.
Het Marengo-proces, waaraan tientallen verdachten zijn gekoppeld, draait om moorden en moordopdrachten die voornamelijk voortvloeiden uit rivaliteiten in de criminele wereld. Onder de slachtoffers bevinden zich onder meer advocaat Derk Wiersum en misdaadverslaggever Peter R. de Vries, die betrokken waren bij de zaak tegen Taghi.
Voortzetting van de strafzaak
Met de afwijzing van het wrakingsverzoek komt een einde aan de vertraging in het hoger beroep van de Marengo-zaak. Het hof zal de zaak op 5 februari 2025 hervatten, waarbij Taghi en zijn verdediging hun zaak verder kunnen toelichten.

