Twee mannen worden ervan verdacht samen 34 slachtoffers voor in totaal ruim 285.000 euro te hebben opgelicht.
In de ene zaak werd volgens het Openbaar Ministerie misbruik gemaakt van Google Pay, terwijl in de andere zaak slachtoffers werden bewogen hun bankpas en kostbaarheden aan zogenaamde lokoma’s en lokopa’s mee te geven.
Tegen een 31-jarige man eiste het OM gisteren drie jaar gevangenisstraf. Hij zou zestien slachtoffers voor ongeveer 35.000 euro hebben benadeeld. De tweede verdachte is 25 jaar en wordt verantwoordelijk gehouden voor achttien slachtoffers en een schadebedrag van ruim 250.000 euro. Tegen hem is vier jaar gevangenisstraf geëist. Daarnaast wil het OM dat hij ruim 150.000 euro terugbetaalt.
De zaak tegen de 31-jarige kwam op gang nadat ABN AMRO meerdere meldingen van klanten had ontvangen. Uit het onderzoek van de bank kwam volgens het OM telkens een vergelijkbare werkwijze naar voren. Slachtoffers kregen een sms waarin zij werden gewaarschuwd en moesten bellen als zij de daarin genoemde handeling niet zelf hadden uitgevoerd.
Aan de telefoon kregen zij iemand te spreken die zich voordeed als bankmedewerker. De slachtoffers werden vervolgens gevraagd om gevoelige kaartgegevens door te geven, waaronder het kaartnummer, pasnummer en de CVC-code. Daarna volgde een sms met een verificatiecode, die eveneens moest worden voorgelezen.
Met die gegevens konden de fraudeurs volgens het OM Google Pay aan de bankrekeningen koppelen. Vervolgens werden betalingen verricht bij winkels.
De 31-jarige verdachte kwam daarbij in alle zestien zaken als degene naar voren die met het verkregen betaalmiddel geld uitgaf.
De werkwijze van de 25-jarige verdachte was anders, maar begon eveneens met een telefoontje van iemand die zich als bankmedewerker voordeed. Slachtoffers kregen te horen dat er verdachte transacties of andere problemen met hun rekening waren en dat zij snel moesten handelen.
Vervolgens werd de pincode ontfutseld en verscheen een zogenaamde lokoma of lokopa aan de deur. Die haalde de bankpas op en nam in sommige gevallen ook andere waardevolle spullen mee. Met de buit werden daarna geldbedragen opgenomen en bij enkele slachtoffers werden bovendien dure sieraden aangeschaft.
De 25-jarige zou gedurende bijna een jaar op verschillende plaatsen in Nederland bij de fraude betrokken zijn geweest. In totaal zouden achttien slachtoffers voor meer dan 250.000 euro zijn benadeeld. In één geval bleek de persoon die de verdachte bij zijn activiteiten opving echter geen medeplichtige, maar een politieagent. De politie had zich voorgedaan als lokoma of lokopa en wist de verdachte op heterdaad aan te houden.
Het OM rekent beide verdachten hun eerdere veroordelingen voor soortgelijke feiten zwaar aan. Volgens de aanklagers hadden zij daardoor moeten weten welke gevolgen hun handelen voor slachtoffers heeft, maar kozen ze er opnieuw voor om via bankhelpdeskfraude geld buit te maken.
Volgens het OM worden bij dit soort fraude regelmatig oudere en kwetsbare mensen uitgekozen. Naast de financiële schade kunnen slachtoffers volgens de aanklagers langdurig met gevoelens van onveiligheid en wantrouwen blijven zitten.
De rechtbank doet op 15 september uitspraak in de zaak tegen de 31-jarige verdachte. Een week later, op 22 september, volgt de uitspraak in de zaak tegen de 25-jarige man.

